BIBLIOTEKA ZESPOŁU SZKÓŁ W DOBRYM MIEŚCIE

Dyskusyjny Klub Książki

Dziewczynka w zielonym sweterku

2016-06-07 14:27:34, komentarzy: 0

   Książka autorstwa Krystyny Chiger, kobiety ocalonej z Holokaustu, oparta jest na faktach. Przedstawia życie pewnej rodziny, która przed II wojną światową wiodła szczęśliwe życie. Dnia 1 września 1939r. zostają oni pozbawieni sklepu z tekstyliami, a do ich mieszkania zostają przydzieleni kolejni współlokatorzy. Z dnia na dzień rodzinie żyło się coraz gorzej, aż później każdego dnia walczyli o przeżycie. Schodząc do kanałów zapewnili sobie przetrwanie tego trudnego dla Polski okresu.

  Książka uwalnia w czytelniku wiele skrajnych emocji oraz ogromnie porusza. Opowiada o tym, jak okrutnie traktowano ludność żydowską w czasie wojny i o tym, że nic nie było pewne i żyło się z dnia na dzień. W książce poruszona jest również tematyka odwagi i tchórzostwa. Niewielka garstka Polaków była skora pomóc  Żydom, mimo iż mogli zginąć, ale byli też tacy, którzy nawet nie chcieli udzielić takiej pomocy obawiając się o swoje życie. Nawet po wojnie niektórzy nie akceptowali społeczeństwa żydowskiego.

Reasumując warto jest przeczytać tę książkę, uzupełnia ona świadomość o losach ludności w czasie wojny oraz można wykorzystać ją jako pomoc na egzaminie maturalnym.

Martyna Świerczyńska

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Wyszukiwarka

Kategorie

Brak kategorii